عرضه مادربردهای AMD AM5 با USB4!

مدیر سایت
29 تیر, 1402
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه
am5usb

بالاخره بعد از دو سال تاخیر، شرکت AMD پشتیبانی از USB 4 را با چیپ AM5 خود قرار است اجرا کند. اینتل بیش از دو سال است که این پشتیبانی را در دسترس عموم قرار داده است. شرکت AMD در مساله پشتیبانی از Thunderbolt 4 (یا همان USB4) عقب تر از رقیب خود یعنی اینتل عمل می کند. اینتل با معرفی نسل یازده پردازنده های خود از پلتفرم USB پشتیبانی کرد است، در حالی که AMD هنوز این ویژگی را در آخرین پلتفرم دسکتاپ AM5 خود در دسترس قرار نداده است.
با این حال، ممکن است همه چیز در نسخه‌ های بعدی مادربرد AM5 تغییر کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که لیزا سو، مدیرعامل AMD با هدف پشتیبانی از USB 4 روی پردازنده‌ های دسکتاپی، از تعدادی از تولیدکنندگان مادربرد در تایوان بازدید کرده است. انتظار می رود شرکت Asmedia که یک شرکت بسیار معتبر در تولید چیپ ست های مادربرد و کنترل کننده های USB می باشد، مسئولیت پشتیبانی از پلتفرم آینده AMD را بر عهده بگیرد. شرکت Asmedia در تکنولوژی USB 4 بسیار جلوتر از رقبای خود عمل میکند چرا که مدتهاست، معتبرترین گواهی تولید یعنی گواهینامه اتحادیه USB-IF را در این حوزه دریافت کرده است. علاوه بر این، انتظار می رود این شرکت تا سال آینده تولید انبوه کنترلرهای میزبان USB4 جدید را آغاز کند.

قابلیت های USB 4 در پلتفرم جدید تا 40 گیگابایت سرعت انتقال را به ما ارائه می دهد. یکی دیگر از تفاوت های اصلی این درگاه، گسترش پورت هاس، و می توان با یک داک Thunderbolt 4 چندین دستگاه را به یک سیستم متصل کرد.
اگرچه تا سال آینده نباید پشتیبانی از USB 4 را روی پلتفرم AM5 انتظار داشت. این شرکت به تازگی با شرکای خود برای تولید این نوع پلتفرم به نتیجه رسیده است. خط تولید پردازنده های جدید مبتنی بر AM5 روی پردازنده های سری Ryzen 8000 r قرار است سال آینده عرضه شوند اما اینکه به طور یقین AMD پشتیبانی از USB 4 را روی تمام سری پردازنده های نسل بعدی پشتیبانی کند را باید به سال آینده موکول کرد. ما نیز در پی سی کالا، منتظر عرضه پردازنده های جدید AMD خواهیم بود و در صورت عرضه پردازنده های جدید، به بررسی کلی آنها خواهیم پرداخت.

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.